Spor yazarlarından şampiyonluk yorumları

Süper Lig'de 2020-21 sezonu müthiş bir sona sahne olacak. 

Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin kendi evlerinde Karagümrük ve Sivasspor'a mağlup olmalarının ardından Denizlispor'u deplasmanda üç farkla deviren Galatasaray şampiyonluk iddiasını ciddi şekilde artırdı.

Ligin son haftasına Beşiktaş ve Galatasaray aynı puanla giriyorlar. İki takım da son maçını kazanırsa şampiyonu genel averaj belirleyecek. Fenerbahçe ise bu iki takımın iki puan gerisinde ve onların yenilmelerini bekleyecek.

Spor yazarlarının salı akşamı oynanan maçlara dair yaptığı dikkat çeken yorumları derledik...

Uğur Meleke - Hürriyet

Hem Galatasaray’ın, hem de Beşiktaş’ın cumartesi günkü rakiplerinin prestij maçlarına çıktıkları düşünülürse bu iki takımın şampiyonluk şanslarının yüzde 45’ler seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz. Bir de bu iki ekibin ikili averajlarının eşit olması ve bir puan eşitliği halinde genel averajın devreye girme ihtimali cumartesi akşamını daha da ilginç hale getirdi. Sanırım Süper Lig’de en son 1992-93 sezonunda şampiyonu genel averaj belirlemişti. 28 yıl sonra tekrar yaşayabiliriz bu enteresan durumu.

Mehmet Demirkol - Fanatik

Emre Belözoğlu’nun oyuncu değişikliklerinin de takıma katkı verdiğini söylemek zor. Her hamle, savunma direncini düşürdü, hücumda ise katkı getirmedi. Evet, pozisyon buldular. 19 şut deneyip 7 isabet sağladılar. Ancak oyunu kaçırdıklarından değil, kaçırdıkları Sivaslı oyuncular sebebiyle verdiler. Szalai ve Ozan’ın çıkışının bu duruma yardım ettiğini söylemek zor. Sivas gibi rakiplere karşı yediğinden fazlasını atarak değil, önce yemeyerek ayakta kalmak gerekir. Çünkü Sivas hemen her oyunu oynayabilen ve her oyuna karşılık verebilen bir takım. 

Ali Ece - Fanatik

Llajiç çok geç de olsa tam form tutmuşken sakatlanınca, Hatayspor maçındaki Aboubakar’sız akıcı oyunu oynayabilecek malzeme de kalmadı. O anda adeta Beşiktaş’ın oyuncu malzemesi bağlamında kurşunu bitti. Kalanlar, elinden geleni hatta sahaya büyük karakter koyan Necip daha da fazlasını yaptı ama yetmedi. Zaten N’Sakala’nın isteğini, mücadelesini sorgulayan yok ancak bu kadar kritik maçta bile önde oynayıp geride ofsayt taktiği uygulanırken iki kez ofsaydı bozan oyuncu olabiliyor. Çünkü seviyesi bu kadar! 

Levent Tüzemen - Sabah

Şampiyonluk tecrübe, birikim ve sakinlik ister. Üç takımın hocasına baktığımız zaman en tecrübelisi Fatih Terim. Beşiktaşlı ve Fenerbahçeli oyuncular da hocaları da stresi kaldıramadı. Kenarda Fatih Terim'in sakinliği, oyunculara fazlasıyla etki etmiştir. Şimdi öyle bir final yaşayacağız ki, fazla gol atan biri şampiyon olacak. G.Saray'ı şampiyonluk yarışının içine, Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin mucizevi yenilgileri soktu. Ben G.Saraylı oyuncuların ve Fatih Terim'in bu mucizeyi, geri çevirmeyeceklerini Malatya'yı farklı yenmeleri için sahaya çıkacaklarını düşünüyorum.

Şansal Büyüka - Milliyet

Gözler cumartesi maçlarında... Fenerbahçe‘ye geçmiş olsun. İkinciliği ya da şampiyonluğu mucize gibi... Gerçi mucizeler oluyor ama Fenerbahçe‘nin o mucizeyi gerçekleştirek parıltısı yok. Beşiktaş için Galatasaray maçı yorumunda, “Şampiyonluk heyecanından taş kesilmişler. Heykel gibiler” diye yazmıştım. Karagümrük maçında da gördük. Göztepe deplasmanına kadar aslına dönüp, “güçlü oyun”u yeniden yakalarlar mı, çok sanmam... Yanılırsam, bir daha yanılmış olurum. Son haftaya girerken Beşiktaş lider ama ipler Galatasaray‘ın eline geçmiş gibi... Galatasaray mucizeyi gerçeğe dönüştürmeye yarım adım kalmışken bu fırsatı ve şansı tepmez. Malatya‘yı “ham” yapar. Farkı arar ve büyük ihtimal yakalar. Fatih Hoca başka ihtimale izin vermez. Beşiktaş‘ın son maça önde girdiği maratonda ipi Galatasaray göğüsler gibi görünüyor.

Son Haberler