Şampiyonlar Ligi finali İstanbul'dan alınacak mı?

Türkiye, üst üste ikinci yılda, UEFA Şampiyonlar Ligi finalini düzenleme hakkını kaybedebilir.

Birleşik Krallık hükümetinin cuma günü Türkiye'yi "kırmızı listeye" dahil etmesinin ardından İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki finalin durumu belirsiz hale geldi.

Kırmızı liste kuralları gereği, Türkiye'den gelişlerde yalnızca Birleşik Krallık vatandaşları ve oturum izni sahipleri ülkeye kabul edilecek ve gelenlerin 10 gün otel karantinasında tutulması gerekecek.

Sporcular henüz bu kurallara istisna tutulmuş değiller. EURO 2020'ye çok kısa bir süre kala, İstanbul'da forma giyecek milli futbolcuların ülkeye döndükten sonra 10 gün karantinada kalacak olma ihtimalinin, Türkiye'nin elini zayıflattığı düşünülüyor.

"UEFA ile görüşüyoruz"

Birleşik Krallık hükümetinde kabine faaliyetlerinin koordinasyonundan sorumlu bakan Michael Gove, bu sabah BBC'de katıldığı bir programda "[Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı] Oliver Dowden, UEFA ve konunun diğer muhataplarıyla görüşmeler yürütüyor. Bunun gerçekten çok iyi olacağını düşünüyorum ancak Oliver'ın yürüttüğü görüşmeler hakkında daha fazlasını söylemem doğru olmaz." açıklamasını yaptı.

Hükümet, Türkiye'yi kırmızı liste ilan ettiğini duyurduktan sonra, Manchester City ve Chelsea taraftarlarına maç için İstanbul'a seyahat etmemeleri yönünde çağrıda bulunmuştu.

UEFA'nın, 29 Mayıs'ta Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanması planlanan finale dair son kararını hafta içerisinde açıklaması bekleniyor.

Türkiye, ilk olarak 2020 UEFA Şampiyonlar Ligi finalini düzenleme hakkını elde etmiş fakat taraflar pandemi nedeniyle bir araya gelerek bu ev sahipliği hakkının bir yıl ertelenmesi konusunda el sıkışmışlardı. 2020 UEFA Şampiyonlar Ligi finali Portekiz'in Lizbon kentinde oynandı.

2021 UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde İngiltere'nin Manchester City ve Chelsea takımları kozlarını paylaşacak.

Son Haberler