Rasim Kara'dan derbi yorumu


ÖZEL RÖPORTAJ | İlker Yılmaz @ilkeryilmazz


Mackolik editörü İlker Yılmaz'ın sorularını yanıtlayan Rasim Kara, Sergen Yalçın'ın gelişiyle Beşiktaş'ın farklı bir kimliğe büründüğünü söylerken,  "Abdullah Avcı’dan sonra Sergen Yalçın geldi. Gözle görülür bir çıkış seyrettik. Sergen’in takıma dokunduğunu hissettik. Şu anda da çok iyi oynuyorlar. Sergen, hepimizin çok iyi bildiği bir isim. Benim de öğrencimdi. Öz güveni olan biriydi, özgürlüğü severdi. Oyuncularına da bu özgürlüğü vermeye başladı. Kazanmayı amaçlıyan bir Beşiktaş izliyoruz. Skor ne olursa olsun, rakibini baskı altına almaya çalışıyor. Kendi oyununu oynayıp, bunu rakip takıma kabul ettirmeye uğraşıyor. Sergen’i tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Rasim Kara'nın açıklamaları şöyle:

Beşiktaş’ta kalecilerin performansı hakkında ne düşünüyorsunuz?

"Genç kalecilere güveniyor. Onları oynatıyor. Onlar da Sergen Hoca’yı fazla mahçup etmiyorlar. Elbette bazen hataları oluyor ama gayet iyi oynuyorlar.  Geçen sene Karius’un neler yaptığını gördük. Belki geçen sene bunlara şans verilseydi, bugün daha öz güvenli olacaklardı. Arayı çabuk kapattılar. Genç olmalarına rağmen güven vermeye başladılar. Türk futbolunda son zamanlarda genç kaleciler çıkıyor. Uğurcan Çakır, Altay Bayındır, İrfan Can Eğribayat… Kayserispor’un kalesinde 18 yaşındaki Doğan Alemdar var. Türkiye’de kaleci antrenörlüğünü kuran birisi olarak, çok büyük mutluluk duyuyorum. Sanırım yakında genç kalecilerimizi ihraç edebiliriz"

Ersin Destanoğlu ve Utku Yuvakuran için sizden fikir aldılar mı?

"Utku Yuvakuran, Beşiktaş’a gelmeden evvel Beylerbeyi’nde oynuyordu. Ben de birkaç defa onların maçlarını izledim. O zaman çok beğendim. Kendisiyle de konuştum, tavsiye verdim. “Geleceği olan bir kaleci, alırsanız iyi olur” dedim. Ahmet Nur Çebi, o zaman futbol şube sorumlusuydu. Belki bizim söylememizle aldılar, belki izleyip aldılar ama neticede aldılar. Elbette uzun süre oynamayıp daha sonra Avrupa maçlarında şans bulunca bir takım hatalar yaptı. Öz güvenini kaybetmişti. Ama toparlandı. İki kalecinin de eksikleri var ama iyi oynuyorlar. Bu gençlerin iyi oynaması beni mutlu ediyor"

Galatasaray’ın kalecilerini nasıl buluyorsunuz?

"Muslera’yı sadece Galatasaray taraftarları değil bütün takımların taraftarları seviyor. Hem kaleciliğini hem de karakterini… Onun da zaman zaman büyük hatalarını izledik. 40-50 metrelerden goller yedi. Ama her şeye rağmen Galatasaray’a çok büyük katkısı oldu. Muslera’nın bir an önce sağlığına dönmesini temenni ederiz. Hatırlarsanız çok lüzumsuz bir şekilde sakatlandı. Pozisyon ofsayttı. Atlamasa hiçbir şey olmayacaktı. Ama kalecilikte bu var. Talihsiz bir sakatlıktı. İnşallah en kısa sürede sahalara dönen ama Okan Kocuk’un da oynadıkça Ersin gibi, Altay gibi, Uğurcan gibi üstüne koyacağını düşünüyorum. Genç kalecilere güvenmemiz lazım. Yaptıkları hataları fazla eleştirmeden onlara güvendiğimizi hissettirmemiz lazım."

Beşiktaş’ın şansını nasıl değerlendirirsiniz?

"Derbi maçlarda hırsı oynayıp sakin kalabilmek çok önemli. Kalecilere büyük görev düşecek. Belki çok fazla top gelmeyecek kendilerine ama geldiğinde yapacakları hareketler derbinin kaderini çizebilir. Yıldız oyuncuların devreye girmesi lazım. Ghezzal, Aboubakar gibi… Savunmadaki bariz hatalar maçın kaderini değiştirebilir. VAR iyi kullanılırsa hakem hatası yaşanacağını düşünmüyorum. Bütün dünyanın beğendiği Cüneyt Çakır gibi değerli bir hakem maçı yönetecek. Takım oyununu daha iyi oynayan tarafın kazacağını düşünüyorum. Beşiktaş bana göre galibiyete biraz daha yakın."

Bu derbide Beşiktaş’ın kilit isimleri kimler olur?

"Fenerbahçe’yi, Trabzonspor’u, Başakşehir’i yendi. Bir tek Galatasaray kaldı. Hücumdaki oyuncuların çok iyi oynaması lazım. Aboubakar, Larin ve Ghezzal gibi oyunculara büyük görev düşecek. Ama savunmanın da iyi olması lazım. Welinton cezalı ama Montero’yu da beğeniyorum."

Son Haberler