Polonya ucuz kurtuldu, Meksika başaramadı

2022 FIFA Dünya Kupası C Grubu son hafta maçlarında Polonya Arjantin'e yenilmesine ve Meksika'nın da Suudi Arabistan'ı yenmesine rağmen, averajla son 16 turuna yükselmeyi başardı.

Arjantin Polonya'yı 2-0 yenerken Meksika da Suudi Arabistan'ı 2-1'le devirdi. Bu durumda Arjantin 6 puanla gruptan lider çıktı. Polonya ve Meksika'nın puanları ise 4 oldu. Genel averajda rakibine karşı +1 üstünlüğe sahip olan Polonya tur atlayan taraf oldu.

Neredeyse fair-play puanıyla belirlenecekti...

Meksika, Suudi Arabistan'a karşı duraklama dakikalarına 2-0 önde girdikten sonra bir gol yiyince Polonya'nın genel averaj üstünlüğü ortaya çıktı. Bu gol atılmasaydı ve müsabaka 2-0 bitseydi, Polonyalılar turu fair-play puanıyla alacaklardı.

Bu durumda iki takımın genel averjaları, attıkları goller eşit olacak ve aralarındaki maç 0-0 bittiği için ikili averajdan da sonuç çıkmayacaktı. Bu nedenle kurallar gereği fair-play puanına bakılacaktı.

Polonya grup maçlarını 5 sarı kart ve 5 ceza puanıyla tamamladı. 7 sarı kart ve 7 ceza puanı alan Meksika böylelikle rakibinin gerisine düşecek ve grubu üçüncü bitirerek, eşine nadir rastlanır türden bir durumla karşı karşıya kalıp elenecekti.

FIFA fair-play puanı hesaplamasında sarı kartlara 1 puan ceza verilirken, ikinci sarı karttan kırmızılara 3, direkt kırmızılara 4 ve sarı karttan sonra görülen direkt kırmızılara 5 ceza puanı veriliyor. 

Polonya'nın rakibi Fransa

Grubu ikinci bitirip son 16 turunda mücadele etmeye hak kazanan Robert Lewandowski ve arkadaşlarının çeyrek final için önlerinde çetin bir rakip olacak.

Polonya, son şampiyon Fransa ile 4 Aralık Pazar günü TSİ 18:00'de karşı karşıya gelecek.

Son Haberler