NFL'den ırkçılıkla mücadeleye 250 milyon dolar

NFL, ABD genelinde sistematik ırkçılıkla mücadele etmek için 10 yıl içinde 250 milyon dolarlık fon oluşturulacağını duyurdu.

Organizasyondan yapılan açıklamada, ligde sosyal adalet programının yürürlüğe girdiği ve 32 takımın ortaklaşa çalışmasıyla alınan kararla, ülke genelinde ırkçılıkla mücadele için 10 yıl içinde 250 milyon dolarlık fon oluşturulmasına karar verildiği belirtildi.

Söz konusu kaynak, ABD'de siyahilere karşı yapılan ırkçı eylemlerle mücadele etmek ve ülke genelinde adalette eşitlik, emniyet, ekonomi ve eğitim reformlarına destek vermek amaçlarıyla kullanılacak.

Colin Kaepernick, 2016 yılında San Fransisco 49ers forması giydiği dönemde ırkçılık ve polis şiddetini protesto etmek için milli marş okunurken ayakta durmayı reddederek bir dizini yere koymuş ve o dönem bu eylemi nedeniyle muhafazakar eğilimleriyle tanınan NFL'de büyük tartışmalar ortaya çıkmıştı. 

Lig yönetimi Kaepernick'in bu eylemine diğer oyuncuların da katılım göstermesinin ardından bir sonraki sezon milli marşlar sırasında diz çökmeyi yasaklamış, protesto amacı taşıyan oyuncuların bu esnada soyunma odasında kalmalarına ise izin vermişti.

Kaepernick'in bu eylemi ona NFL'deki kariyerine mâl oldu. Her ne kadar lig yönetimi bu iddiayı reddetse de, 32 takımdan hiçbiri serbest oyuncu statüsündeki Kaepernick ile üç yıldır çalışmayı düşünmedi. Quarterback pozisyonunda görev yapan oyuncu, hâlâ bir takımla anlaşmayı umut ediyor.

Yüzde 70'i siyahi sporculardan oluşan NFL'nin baş idarecisi Roger Goodell, geçen hafta yayınladığı videoda, "Siyahilerin Hayatı Değerlidir" (Black Lives Matter) hareketine destek verdiklerini söylerken, Kaepernick'in adını vermeden, "Eski oyuncularımızı dinlemediğimiz için hata yaptık, hepsinden özür diliyoruz. Onlara konuşmaları için cesaret vermeliydik." ifadelerini kullandı.

Son Haberler