Cimnastikte günün sonuçları

Japonya'nın başkenti Tokyo'da devam eden 32. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda artistik cimnastikte erkekler halka aletinde final yarışması yapıldı.

Bu kategoride Türkiye'den milli sporcular Adem Asil ile İbrahim Çolak madalya mücadelesi verdi.

Seride 5. sırada gelen halkada 2019 dünya şampiyonu İbrahim Çolak, performans sonucu 14.866 puan aldı. Son sırada çıkan Adem Asil de inerken sorun yaşayınca 14.600 puanda kaldı.

Tokyo 2020'yi İbrahim Çolak beşinci, Adem Asil de yedinci bitirdi.

Halka aletinde Çinli sporculardan Yang Lui 15.500 puanla altın, Hao You 15.300 puanla gümüş madalya aldı. Bronz madalyayı ise 15.200 puanla Yunan Eleftherios Petrounias kazandı.

Adem Asil 6'ncı, Ahmet Önder 7'nci

Atlama masası finalinde ise milli sporculardan Adem Asil 6, Ahmet Önder 7. oldu.

İlk olarak podyuma çıkan Adem Asil, ilk atlayışında 15.266 puan aldı. Adem, sorun yaşadığı ikinci atlayıştan 13.663 puanla çıktı. Milli cimnastikçi, ortalama 14.449'luk puanla 6. sırada yer aldı.

Beşinci sırada yarışan Ahmet Önder ise ilk atlayışında 13.833 puan, ikinci atlayışını ise 14.300 puanla geçti. Ahmet, ortalama 14.066'lık puanıyla 7. sırada kendine yer buldu.

Erkekler atlama masasında 14.783 puan alan Güney Koreli Jeahwan Shin altın madalyaya uzandı. Rusya Olimpiyat Komitesi'nden Denis Abliazin gümüş, Ermenistan'dan Artur Davtyan ise bronz madalya kazandı.

İbrahim Çolak: Aldığım sonuçtan memnunum

İbrahim Çolak halka aletinde çıktığı finalden sonra AA muhabirine açıklamada bulundu.

Olimpiyatların sporun zirvesi olduğunu aktaran 26 yaşındaki milli cimnastikçi, "Çok mutluyum. Olimpiyat gibi büyük bir organizasyonda finalde yarışmak çok heyecan ve mutluluk verici bir olaydı. Her şeyden önce heyecanlıydım ama yarışmadan keyif almaya çalıştım. Çok zor bir finaldi ama elimden geleni yaptım. Aldığım sonuçtan da mutluyum." diye konuştu.

Çalışması gereken ve eksik olduğu alanların bulunduğunu anlatan İbrahim, "Buraya son 1,5 yılda birçok sakatlık yaşayarak geldim. Onlar beni sürekli geri atsa da ben inadına daha iyisini yapmaya çalıştım. Bugün yaptığım performansımdan memnunum. Sadece biraz daha fazla çalışmam gerekiyor. İnşallah darısı 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na olur." ifadelerini kullandı.

İbrahim Çolak, Ferhat Arıcan'ın yarın paralel barda final yarışacağını hatırlatarak, "Burada 7 final yaparak büyük bir başarı elde ettik. Madalya alsaydık bunu taçlandırmış olacaktık. Ancak yarışmalar bitmedi. Yarın Ferhat Arıcan paralel barda yarışacak. Orada da madalya şansımız çok fazla. İnşallah güzel sonuçlar elde ederiz." şeklinde görüş belirtti.

Ahmet Önder'den Paris'te madalya sözü

Türkiye'nin olimpiyat tarihinde artistik cimnastikte ilk kez finalde mücadele ettiğini hatırlatan Ahmet Önder ise "Türk cimnastiğine tarihi bir başarı kazandırdığımız için çok mutluyuz. Sadece Ferhat ağabey bu konuda tecrübeli. Ben ve diğer arkadaşlarımın ilk olimpiyat tecrübesi. Bu durumda 7 farklı final aldık. Burada eksiklerimizi ve rakiplerimizi gördük. 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na inanılmaz bir takım olarak gideceğiz." diye konuştu.

Tokyo 2020'den madalyayla dönmeyi istediklerini aktaran 25 yaşındaki milli cimnastikçi, "Daha iyi başarılar kazandırmak isterdik. Madalya alamadığımız için üzgünüz ancak kariyerimizde böyle bir deneyim yaşadığımız için de mutluyuz. Bizi destekleyen herkese çok teşekkür ediyorum. Bize inananların güvenini boşa çıkarmayacağız. Daha çok çalışacağız ve madalyalar alacağız." ifadelerini kullandı.

Artistik cimnastikte yarın Ferhat Arıcan paralel barda final mücadelesi verecek. Tokyo 2020'de İbrahim Çolak, Ahmet Önder, Adem Asil ve Ferhat Arıcan, toplamda 7 farklı disiplinde finale çıkarak Türkiye'ye olimpiyat tarihinde ilki yaşattı.

Son Haberler