EDİTÖR YORUMLARI | Tarihin en iyi 5 sporcusu

ALP ÇOLAK

Bill Simmons’ın Book Of Basketball isimli kitabında Paul Pierce’ın 2001 yazında Michael Jordan’la gerçekleştirdiği bir antrenman sırasında (ki o dönem Jordan’ın Washington Wizards ile NBA’e döneceği konuşuluyordu ve öyle de oldu) Bulls efsanesine “Bu artık bizim ligimiz, dönmeyi aklından bile geçirme, seni rezil etmek istemeyiz” tadında şeyler söylediği, bunun üzerine o dönemki Celtics koçu Jim O’Brien’ın Pierce’ı kenara çekerek “Ne yapıyorsun? Bunu yapmaman gereken tek adam Jordan!” diyerek azarladığı anlatılır.

Bu olay yaşandığında Pierce 23, Jordan ise 39 yaşındaydı ve Celtics koçu bu 39 yaşındaki adamın Pierce’ın sözleri nedeniyle sinirlenip kendilerine sahada eziyet etmesinden korkuyordu. Michael Jordan’ın bir spor dalı içerisinde yarattığı etkiyi en az bunun kadar iyi anlatan çok anektod var ama en çarpıcı olanı bu. 3 yıl boyunca sahalardan uzak kalmış 39 yaşındaki bir Jordan bile herkesi korkutabiliyordu.

6 şampiyonluğuna, sayı rekorlarına, en değerli oyuncu ve yılın savunmacısı ödüllerine değinmeye gerek yok. Michael Jordan, sosyal medyanın var olmadığı bir dünyada, basketbolu tek başına dönüştürmüş bir sportif ve kültürel ikon. Listenin diğer dört sırasını sonsuza dek tartışabiliriz ama Jordan’ı asla.

Sıralama:

1-) Michael Jordan

2-) Tom Brady

3-) Lionel Messi

4-) Michael Phelps

5-) Wayne Gretzky

CAN DOĞAN

Sporun en büyük arenası Olimpiyat Oyunları tarihinin en başarılı sporcusu olarak 28 madalya kazanmış Michael Phelps'i tarihin en iyisi olarak kabul etmek pek de yanlış olmaz.

Phelps'in hemen arkasına belki de tarihin en hırslı adamını koyuyorum. Michael Jordan sadece hırslı olduğu için değil bu hırsını parkede yaptıklarıyla pekiştirdiği için bu listeye girmeyi sonuna kadar hak ediyor.

Benim açımdan spor tarihinin en zeki sporcularından biri olduğunu düşündüğüm snookerın yaşayan efsanesi Ronnie O'Sullivan üçüncü sıramda. "Roket" lakaplı oyuncu gerek hızı gerek dehasıyla izleyen herkesi kendine hayran bırakıyor.

Usain Bolt ise Phelps gibi Olimpiyat Oyunları'nın bir efsanesi. Eğer start problemleri ve yarışın sonuna doğru poz verme çabaları olmasa kendisinden çok daha acayip dereceler izleyebilirdik.

Ve gelelim futbola... Yaşı yetenler bu listeye Maradona veya Pele'yi alabilir ama bizim dönemimiz için iki seçeneğimiz var: Lionel Messi veya Cristiano Ronaldo. Benim için yetenek biraz daha fazla önemli olduğu için tercihimi Messi'den yana kullandım.

Sıralama:

1-) Michael Phelps

2-) Michael Jordan

3-) Ronnie O'Sullivan

4-) Usain Bolt

5-) Lionel Messi

ENES KOCA

Ringlerdeki başarılarının yanı sıra Vietnam işgali sırasında savaş karşıtı dik duruşuyla, içerisinde bulunduğu topluma ve döneme yön veren Muhammed Ali, yarattığı bu büyük etki sebebiyle şüphesiz tarihin en büyük sporcuları arasında.

Diego Armando Maradona... Adına kilise kurulan başka bir sporcu var mı bilmiyorum ama varsa bile Diegorian Kilisesi kadar müridi olduğunu sanmıyorum.

The Last Dance’in yeni bitmiş olmasının da etkisiyle böyle bir listenin Michael Jordan’sız yapılamayacağı kanaatindeyim. Jordan’ın diğer editör arkadaşlarımın listelerinin de olmazsa olmazı olduğunu düşünüyorum.

Hem futbolcu hem de teknik direktör olarak günümüz oyununa yön veren Johan Cruyff unutulmaması gerekenlerden.

Amerika’da ırkçılığın zirve yaptığı dönemde, beyzbolda siyahların 60 senedir beyazların ligine alınmadığı ortamda bu ırkçı geleneği yeteneğiyle yıkan Jackie Robinson listede olmayı en çok hakedenlerden.

Sıralama:

1-) Muhammed Ali

2-) Diego Armando Maradona

3-) Michael Jordan

4-) Johan Cruyff

5-) Jackie Robinson

İLKER YILMAZ

Tarihin en iyi 5 sporcusunu listelemek oldukça zor bir iş. Söz konusu bireysel sporlar olunca en iyiyi bulmak aslında o kadar da zor değil.

Michael Schumacher şüphesiz Formula 1'in gelmiş geçmiş en iyi ismi. 7 kez Formula 1'in zirvesinde yer almasının yanında sporu milyonlara sevdirdi. Özellikle ülkemizde Formula 1'in izlenmesinin baş aktörü olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Atletizmin en ilgi çekici branşı 100 metredir. Rekor kırmak oldukça zor olmasına karşın Usain Bolt bunu üst üste 3 kez başardı.

Tenisin yaşayan efsanesi Roger Federer, 38 yaşına karşın hala yarışmaya devam ediyor. Herkes sporu sevebilir, bazıları rekorlar da kırar ancak pek azı yaşına rağmen hala zirvede mücadele edebilir. Federer bunu başarıyor.

Michael Jordan şüphesiz basketbolun en iyisi. Basketbol oynadığı her zaman bunu hissettirdi. En çok şampiyonluk kazanan NBA oyuncusu değil. En çok sayı atan basketbolcu da değil. Ama herkes onun gelmiş geçmiş en iyi basketbolcu olduğunu kabul ediyor. Çünkü en iyi olmak sayılardan ibaret değildir.

Listenin en zor kısmı ise futbolda. Birçok isim akıllara geliyor; Cristiano Ronaldo, Maradona, Messi, Pele... Aslında hiçbirisi futboldaki her şeyi kazanmadı. Maradona disiplinsizdi, boşa giden birçok sezonu var. Cristiano Ronaldo belki de çalışarak kendini zirveye çıkaran en büyük yetenek. Messi kesinlikle Ronaldo'dan daha yetenekli ve estetik. Az çalıştığı da söylenemez. Ama ne Ronaldo'nun ne de Messi'nin bir Dünya Kupası yok. Pele ilk Dünya Kupası'nı 18 yaşında kazandı. O zaman da bir yıldızdı. Ardından 2 Dünya Kupası daha kazandı. Jordan'ı anlatırken 'En iyi olmak sayılardan ibaret değil' dedim, Pele'yi de 3 Dünya Kupası'yla en iyi olarak seçmek tezat gözükebilir ancak değil. Michael Jordan nasıl bir basketbol ikonuysa, Pele de aynı şekilde. Belki Messi veya Cristiano Ronaldo da birer ikon olacak. Ancak bunu zaman gösterecek...

Sıralama:

1-) Michael Jordan

2-) Michael Schumacher

3-) Usain Bolt

4-) Roger Federer

5-) Pele

MERVE YENİDÜNYA

Basketbol dendiğinde birçok kişi gibi benim de aklıma ismini bilmediğim uzun boylu adamlar ve Michael Jordan geliyordu. Aktif oyunculuk yıllarını izleyememiş olsam da Michael Jordan’ın bir basketbol efsanesinden daha fazlası olduğunu onun prensipleri ve tutkularının farkına varınca anladım. Bu nedenle tartışmasız ilk sırada ona yer verdim.

Eğer diğer sıralamalar için tek bir kelime kullanmam gerekirse; 28 olimpiyat madalyası, inandığı değerler uğruna savaşmak, Ekselansları, yetenek ve zekanın vücut bulmuş hali diyebilirim.

Hepsi kendi alanında birer efsane olmakla kalmayıp tüm dünyaya, mücadelesini verdikleri konularda, ruh ve karakterin ne kadar gerekli olduğunu da gösterdi. Somut olarak başardıkları da ortada…

Sıralama:

1-) Michael Jordan

2-) Michael Phelps

3-) Muhammed Ali

4-) Roger Federer

5-) Lionel Messi

SERCAN ŞEKERCİ

Spor tarihinde her branşta çok önemli ve sıradışı isimler geldi geçti. "En"ler listenizi bu yüzden 100 kişi üzerinden görebilirsiniz. Ancak bıraktıkları izleri, sporun çok daha ötesine taşıyan karakterler var. Bu beşli, dünyanın beş temel elementi gibi...

Muhammed Ali, orta yaşı geçmiş birçok insanın canlı şahidi olduğu; fakat sonraki nesillerin de hayranlıkla zihinlerine kazıdığı; pes etmemek, savunduğu değerlerde cesur ve kararlı olabilmek anlamında tarihe adını kazımış bir karakter.

Michael Jordan ise "bir sporu spor yapmak" tabirinin literatürdeki karşılığı olabilir. Basketbol tutkusunu iliklere aşılayan, bunun yanı sıra bir insanın inişleri-çıkışları, doğru-yanlış tercihleriyle de mükemmel olabileceğini göstermiştir.

Michael Schumacher benim için en özel sporcudur. Çocukluğumu adayarak geçirdiğim Formula 1'i sevmemin yegane temsilidir. (Dip not: Schumi'nin üst üste şampiyonlukları öncesi Villeneuve ve Hakkinen'in zirveye çıktığı dönemlerde onu sevmeye başladım. Yalnızca iyi gün dostu değiliz) 2013'te yaşadığı trajik kazadan bu yana spor onu çok özlüyor, bir şekilde dönmesini bekliyor.

Usain Bolt, listemdeki isimler içinde çocuk ruhunu halen taşıdığını en çok belirten karakter. Sevilsin ya da antipatik bulunsun; aldığı tüm başarılar yanı sıra, Jordan'ın aksine işin "oyun" tadını daha çok bünyesinde barındırdığı ve bunu yarışırken dahi ortaya koyduğu için özel olduğunu düşünüyorum. Çünkü çok sayıda sporcu bunun eksikliğine yenik düşüyor, çocuklar yarış atı olma baskısına oyun olgusunu unuttukları için esir oluyor. Bu yüzden bir çocuğunuz varsa, öncelikle spordan Bolt gibi eğlenmesini sağlayın.

Listeyi "Roger That!" diyerek tamamlıyorum. Onu özel kılan en temel unsur genlerine yaşlanma karşıtı şifre yazmış olması. Bu denli kontrollü, bu denli istikrarlı, herkesin sempatisini kazanan, "Bir otuz yıl daha olsa bu şekilde oynarım" imajı veren eşsiz bir sporcu, aile babası, tenisin 1 numaralı yüzü.

Sıralama:

1-) Muhammed Ali

2-) Michael Jordan

3-) Michael Schumacher

4-) Usain Bolt

5-) Roger Federer

SERTAÇ KÜÇÜKELÇİ

Bir sporseverden çok futbolsever olduğum için ilk üç sırada futbolculara yer verdim. Tarihin en yetenekli isimlerini değil de en iyi sporcularını sıraladığımız için de Cristiano Ronaldo listemde ilk sırada yer aldı. Majesteleri ise sıralamama ancak dördüncü sıradan girebildi.

Michael Jordan'ın dünyaya basketbolu sevdirmesi gibi geçtiğimiz yıllarda Olimpiyat Oyunları'na benzer bir ilginin çekilmesini sağlayan Usain Bolt ile de listemi tamamlamayı uygun buldum.

Sıralama:

1-) Cristiano Ronaldo

2-) Lionel Messi

3-) Diego Armando Maradona

4-) Michael Jordan

5-) Usain Bolt

Son Haberler