Djokovic'in düzenlediği turnuvada faciaların arkası kesilmiyor

Salgın nedeniyle maçların durduğu sporlardan biri olan teniste, Wimbledon iptal edilmiş; normal şartlar altında Mayıs ayında düzenlenen Roland Garros Eylül ayına ertelenmişti.

Bu dönemde tenisten uzak kalan oyuncular ise hazırlık turnuvalarıyla yeniden korta çıkmaya başlamıştı.

Bu turnuvalardan biri de Novak Djokovic'in kurucusu olduğu vakfın düzenlediği Adria Tur'du.

Novak Djokovic, Alexander Zverev, Dominic Thiem, Borna Coric, Marin Cilic, Grigor Dimitrov, Viktor Troicki gibi önemli oyuncuların katıldığı turnuva serisinin ilk ayağı Sırbistan'da ikinci ayağı ise Hırvatistan'da düzenlendi.

Sırbistan ayağında şampiyon Dominic Thiem olurken, Hırvatistan ayağında oynanması planlanan final maçı yaşanan olaylar yüzünden iptal edildi.

Ancak oynanan tenisten çok, kort dışında yaşananlar dikkatleri çekti.

Önemler alınmadı

Oyuncuların, maç öncesi ve sonrasında sosyal mesafe kurallarına uymadığı çekilen fotoğraflarla gözler önüne serildi. Aynı zamanda seyircilerin tribünlerde maske takmadan birbirine çok yakın oturması da tepki çekti. Bütün bunların üstüne Zverev, Djokovic, Thiem ve Dimitrov'un bir gece kulübünde bütün kuralları hiçe sayarak eğlendiği görüntüler büyük yankı uyandırdı.

Thiem Djokovic Adria Tur 2020

Sonuçlar hiç iyi olmadı

İlk olarak Grigor Dimitrov, kendisine yapılan testin pozitif sonuçlandığını açıkladı. Bu gelişmenin üzerine turnuva direktörü Goran Ivanisevic yaptığı açıklamayla Hırvatistan ayağının final karşılaşmasının iptal edildiğini belirtti. Bulgar tenisçi, Hırvatistan'da Coric'le oynadığı ilk maçın ardından kendisini iyi hissetmediği gerekçesiyle turnuvadan çekilmişti.

Dimitrov'un ardından ikinci pozitif sonuç Borna Coric'ten geldi. Facialar bununla sınırlı kalmadı turnuvanın Sırbistan ayağına katılan tenisçilerden Viktor Troicki, kendisinin ve hamile olan eşinin testlerinin pozitif çıktığını açıkladı.

Aynı zamanda Djokovic'in antrenörü, Dimitrov'un koçu ve menajerinin de testlerinin pozitif sonuçlandığı açıklandı.

Tenisçilerin eğlenmeye gittiği gece kulübünün sahibinin torununun da pozitif test sonucuna sahip olduğu ifade edildi.

Alexander Zverev ise kendisine yapılan testin negatif sonuçlandığını bildirdi.

Novak Djokovic de kurtulamadı

22 Haziran Pazartesi günü kendisine test yapılan Dünya 1 numarası Novak Djokovic de testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Djokovic, eşi Jelena'nın da testinin pozitif sonuçlandığını açıklarken, çocuklarına yapılan testin negatif çıktığını ifade etti.

Adria Tur'u tamamen iyi niyetiyle düzenlediğini açıklayan Djokovic, hiçbir semptom göstermediğini ve 14 günlük izolasyon sürecine başladığını belirtti.

Tepkiler gecikmedi

Britanyalı tenisçi Dan Evans, yaşanan bu olaylara tepki gösterdi. Evans yaptığı açıklamada "Böyle bir dönemde insanların dans etmesi gerektiğini düşünmüyorum. Djokovic'in bu olay nedeniyle kendini sorumlu tutmalı. Konulan sosyal mesafe kuralları şaka olsun diye konulmuyor değil mi?" ifadelerini kullandı.

Avustralyalı raket Nick Kyrgios ise turnuvanın düzenlenme kararını eleştirerek "Hazırlık turnuvası adı altında böyle kararlar almak tamamen aptallık. BU ŞAKA DEĞİL" şeklinde tepkisini dile getirdi.

Son Haberler