2019 model Formula 1'e 'Merhaba'


YORUM | Cem Ak @cemak23


Dünyanın en hızlı organizasyonu açılış için tekrar Avustralya'ya giderken, bir kez daha pek çok bilinmeyini beraberinde getiriyor. Kural değişiklikleri ve şampiyonluk mücadelesi bir kez daha en önemli tartışma konuları. Mercedes'i durdurabilecek birini görecek miyiz?

Öncelikle belirtmek gerek ki Formula 1'in en çok tartışılan yönlerinden biri çok sık kural değişiklikleri yaşaması. Yine de motor sporlarının doğasında teknolojik ilerleme ve bu gelişimin beraberinde getirdiği yenilikler var. Bu sezona girerken, arabaların pist üzerinde birbirini daha iyi takip edebilmesi umuduyla, ön ve arka kanatların boyutlarını ayarlayan Formula 1 yönetimi, araçlara daha fazla benzin koyulmasına izin vererek motorların daha uzun süre yüksek güç moduyla çalışmasını planlıyor. Bütün bunların ardında hep daha hızlı ve rekabetçi arabalar yaratma amacı olsa da pratikte her şeyin istendiği gibi gitmesi neredeyse imkansız. Şampiyonluk adaylarının değişmediğini de bildiğimize göre, kurallar konusunda yaşananlar bize yenilik değil rekabet getirebilir.

Ferrari'nin büyük özlemi

Şahlanan At, testlerin şampiyonu olarak sezonu açsa da, bu filmi geçen sene de izlediğini unutmamalı. 2018'in ardından gördüğümüz gibi, sezon sonunda en tepede değilseniz İtalya'da diğer şeylerin çok önemi olmaz. Şimdilik görünen o ki, fabrika ekibi kışı bunu düşünerek geçirmiş. Herkesin beklentisi Ferrari'nin sezona en önde girmesi ve geri kalan ekiplerin kırmızı arabayı yakalamaya çalışacağı bir sezon yaşanması. Geçen sezonun senaryosunu değiştirmek için geçmişte yaptıkları hatalardan ders çıkarmış olmaları da çok önemli. Hem sürücülerin hem de yarış ekibinin her hafta sonu zirve performansını göstermesi gerek.

Ferrari 2019 Barcelona Test

Sürücüler demişken, Ferrari'nin 2019'da yaptığı en büyük yenilik Vettel'in 1 numaralı pilot olmadığını açıklamaktı. İtalyan devi, tarih boyunca pilotlarının rekabet etmesine çok yanaşmadığı için sıkça eleştirilse de, herkesin büyük beklenti taşıdığı yeni sürücü Charles Leclerc sadece 21 yaşında ve çok ama çok hızlı. Eğer Kırmızılar sözünde durup iki sürücüsünün yarışmasına izin verirse ilginç yarışlar görmemiz mümkün olabilir. Yine de, Ferrari'nin Leclerc'i Vettel'in yerine aday olarak gösterip Alman pilotu kamçılama isteği son derece anlaşılır. Eğer Sebastian Vettel başarısız olursa kontratını tamamlayamadan 'Ferrari'nin yüzü' sıfatını Leclerc'e kaptırabilir. Merak etme Seb, Ferrari tarihinde kontratını tamamlayamayan çok sayıda hızlı sürücü var.

Red Bull Barcelona Test

'Dayan' Red Bull

Red Bull 2010 ve 2013 arasında kalan süreci domine ettikten sonra bir daha zirveye çıkamadı. Honda ile motor tedarikçiliği sözleşmesi yapmak bu hedef doğrultusunda yaptıkları en önemli hamle oldu. Yine de bu onları şampiyonluğa döndürmek için yeterli olacak mı bilmiyoruz. Dahası, Honda'nın yarış performansından da tam olarak emin olmak çok kolay değil. Testlerde fena bir iş çıkarmayan Honda motoru, sıcak havalarda veya değişik pist şartlarında neler yapacak tahmin etmek güç. Bir kez daha dayanıklılık soruları Red Bull'un aklını kurcalayacak gibi. Testler süresince, başta vites kutusu olmak üzere çeşitli sorunlarla uğraştılar. Rakiplerinin performansları tarihi bir rekabet doğuruyorken 'ucuz' puan kayıpları ile gerçekçi bir şampiyonluk yarışı vermeleri mümkün değil.

Mercedes ne yapıyor?

Mercedes 6 kez üst üste şampiyon olup tarihe geçmek istiyorsa yine çok uğraşmak zorunda. 2018'i şampiyon tamamlayan Lewis Hamilton, 'En iyi şampiyonluğum' diye tanımladığı sezonun bir benzerini çıkarmak durumunda kalabilir. Testlerde elini en çok gizleyen takım olma özelliğini kimseye kaptırmayan Mercedes, zirve yarışında öngörmesi en zor ekip. Kesin olarak söyleyebileceğimiz şey ise arabanın neredeyse kurşun geçirmez olması. Mercedes testler boyunca teknik sorunlardan görece uzak kaldı ve yaklaşık 1200 tur atarak en çok tur atan takım oldu. Daha fazla tur, daha fazla bilgi demek. Daha fazla bilgi, Formula 1'de herkesin peşinden koştuğu ve kaynak döktüğü bir araç. Mercedes için 'hızlı', 'yavaş', 'şampiyon' ya da 'bitti' ifadelerini kullanmak zor ama 'ne yaptıklarını biliyorlar' diyebiliriz.

Mercedes F1 Pit Ekibi Barcelona

Lewis Hamilton'ın hedefi tartışmasız olarak 6. kez Pilotlar Şampiyonu olup Michael Schumacher'in 7 şampiyonluk rekoruna yaklaşmak. En büyük rakibi Sebastian Vettel'in şampiyonluk sayısında önüne geçen Hamilton, bununla yetinmeyecektir. Kariyeri boyunca tam 83 defa yarışa en önde başlayan son şampiyon, şimdiden tarihin en çok pol pozisyonu kazanan sürücüsü. Bütün bunların yanında Hamilton tarihin en çok yarış kazanan pilotu olmaktan 19 galibiyet uzakta. Hepsini başarmasını beklemek haksızlık gibi gözükebilir ama gerçeğe dönüşme ihtimali düşünüldüğünden daha yakın.

'Diğerleri'

Kural değişiklikleri, zaman zaman sürprizler yaratabilir. 2009'da sezona çok az süre kala kurulan Brawn GP, o sene başında gelen kuralları çok iyi yorumlayıp oluşturdukları arabayla sezona fırtına gibi girmişti. Diğer takımlar durumu anlayana kadar 7 yarışta 6 galibiyet ile sezona başlayan Jenson Button şampiyonluğu çalmıştı bile. Ancak, 2019 Formula 1 Sezonu bize böyle bir senaryo izletmeyecek gibi. Renault gibi bir yarış kültürü, Haas ve Racing Point gibi Kuzey Amerika sermayeli ekipler, Alfa Romeo gibi bir efsane ve herkesin durumuna üzülme noktasına geldiği McLaren orta sıralardan zirve yarışına kendini atmak isteyecek. Üzülerek söylemek gerekirse, bu sezonu da bol bol ödev yaparak geçirecekler gibi.

2019 nasıl geçer?

Motor sporlarında bu tür tahminler genellikle bir kaç yarış sonra çöpe atılır ve beklentilerin tersi sonuçlar ortaya çıkar. Yine de sezon öncesinde böyle bir sıralama yapmanın tadını çıkarmadan da olmaz. Mercedes'e ben dur diyemedim; bakalım rakipleri ne yapacak?

  1. Mercedes
  2. Ferrari
  3. Red Bull
  4. Renault
  5. Alfa Romeo
  6. Haas
  7. McLaren
  8. Racing Point
  9. Toro Rosso
  10. Williams

Son Haberler