Sezon öncesi analizi: Fenerbahçe

-
Fenerbahçe'de bu sezonun anahtar sözcüğü 'sabır' olacak. Sarı lacivertli camia, Cocu'ya ve yeni oyunculara sabretmezse başarısızlık kaçınılmaz olur.

Geçen sezon kaçıncı oldu:  2

Gelenler: Berke Özer, Barış Alıcı, Ferdi Kadıoğlu, Andre Ayew

Gidenler:  Fernandao, Beykan Şimşek, Ahmethan Köse, Luis Neto (Kiralık süresi sona erdi), Vincent Janssen (Kiralık süresi sona erdi)


Yeni hayaller, yeni başlangıçlar


Baris Alici Damien Comolli Berke Ozer Fenerbahce

Geçtiğimiz sezonu 2. sırada tamamlayan Fenerbahçe'de başkanlık seçimi şampiyonluk yarışının önüne geçti. Ali Koç, Aziz Yıldırım'ın 20 senelik iktidarına son vererek sarı lacivertli kulübün sadece yeni başkanı değil, yeni umutları da oldu.

Sezonu Aykut Kocaman'la tamamlayan Fenerbahçe'de beklenmedik maçlarda yaşanan puan kayıpları şampiyonluğun kaçmasında başrol oynadı.

Tarihindeki her başarısında taraftarını arkasına alan sarı lacivertliler, geçtiğimiz sezon Ülker Stadyumu'nda taraftarlarından mahrum kaldı. Sahadaki sıkıcı oyun, taraftarları Ülker Stadyumu'ndan uzak tutan nedenlerin başında geldi.

'Fenerbahçe yeniden' sözü veren Ali Koç, işe futbolu Damien Comolli'ye emanet ederek başladı. Comolli'nin gelişiyle Aykut Kocaman ile yollarını ayıran Fenerbahçe yönetimi, takımı Hollandalı teknik adam Phillip Cocu'ya emanet etti.

Cocu'nun gelişiyle birlikte söz verilen gençleştirme çalışmasına başlayan Fenerbahçe, Berke, Barış ve Ferdi'yi renklerine bağladı. Ayew ile Premier Lig tecrübesini kadrosuna taşıyan sarı lacivertliler, Finansal Fair Play'in dışına çıkmadı.

Kontrollü oynamayı seven ve direkt hücumlarla sonuca ulaşmak isteyen Cocu, PSV'nin başında 4-3-3 sistemini benimsedi. Orta sahada yaratıcı oyunculara yer veren 47 yaşındaki teknik adam, hazırlık maçlarında Eljif'e ve Valbuena'ya biçtiği rolle nasıl bir oyun oynamak istediğini gösterdi.

Fenerbahçe'de yeni transferler ve yeni yapılanmayla birlikte eksikler de göze çarpıyor. Geçtiğimiz sezonki kadrodan Fernandao ve Janssen'den mahrum kalan Fenerbahçe, bu bölgeye henüz transfer yapamadı. Sarı lacivertlilerin Soldado'nun önüne geçebilecek bir forvet alması gerekiyor. En az bir stoper takviyesi yapması gereken Fenerbahçe'de sezonun kaderini bu transferler belirleyebilir.

Fenerbahçe'de bu sezonun anahtar sözcüğü 'sabır' olacak. Sarı lacivertli camia, sahadaki yeni hocaya ve yeni oyunculara sabretmezse başarısızlık kaçınılmaz olur. 

Eljif Elmas Fenerbahce

Josef & Topal ikilisinden vazgeçilmeli

Geçtiğimiz sezonlarda orta saha rotasyonundaki fazlalığa rağmen, Josef ve Mehmet Topal'dan vazgeçmeyen Fenerbahçe'de bu iki isim sahadaki sıkıcı oyunun sembolü haline geldi.

Eljif Elmas, Mehmet Ekici, Ozan Tufan gibi silahlara sahip olan Aykut Kocaman, sezon boyunca bu bölgede iki ismi kullanmaktan vazgeçmedi. Cocu'nun aynı oyun yapısına sahip iki futbolcuyu sahada tutmak yerine farklı isimlere yer verdiğini görmek sarı lacivertli taraftarları sevindirdi.

Mehmet Ekici'nin kronik sakatlıkları, Ozan Tufan'ın istikrarsız oyunu Cocu'yu bu bölgede Eljif Elmas'a mecbur bırakıyor. Hollandalı teknik adam da bu mecburiyetten memnun gözüküyor. Eljif Elmas, bu sezon Fenerbahçe'nin ortaya koyacağı oyunda kilit bir rol üstlenecek.

Cocu, kötü sonuçlar alınması halinde Eljif'ten vazgeçerek Topal & Josef ikisine dönerse, Fenerbahçe'den farklı bir oyun izlemek sadece hayal olur.

Forvet transferi şart

Cocu, Soldado'nun sakatlığı sebebiyle hazırlık maçlarında ve Benfica karşısında forvette Alper Potuk'a yer verdi. Ahmethan Köse'nin bir türlü istenilen seviyeye ulaşamaması teknik heyetin de elini kolunu bağladı.

Kadrosunda hücum özellikleri ağır basan 8 oyuncuyu barındıran Fenerbahçe'nin bu bölgedeki şişkinlikten kurtularak net bir santrafor transfer etmesi gerekiyor.

Valbuena ve Giuliano'nun geçtiğimiz sezon üretemeyen bir Fenerbahçe'de yaptıkları ortadayken, bu bölgeye gerçek bir golcü transfer etmemek şampiyonluktan vazgeçmek anlamına gelir.

Fenerbahce 2018/2019


Teknik Direktör: Phillip Cocu


Phillip Cocu Fenerbahce

PSV Eindhoven ile 3 Eredivisie şampiyonluğu yaşayan Cocu, Süper Lig için sürpriz yumurta özelliği taşıyor.

Yaşıdığı bu şampiyonlukları 23 yaş ortalamalı takımlarla yapan Cocu, akademiden A takıma yükselttiği oyuncularla 'Yeni Fenerbahçe' için biçilmiş kaftan.

Hollandalı teknik adamı Süper Lig'de bekleyen en büyük tehlikeyse bu ligin gerçek sahipleri. Cocu için Fatih Terim, Şenol Güneş ve Abdullah Avcı gibi ligin şifrelerini elinde tutan isimlerin arasından sıyrılmak bir hayli zor olacak.


Yıldız Oyuncu: Giuliano


Giuliano Fenerbahce

Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe'nin skor yükünü çeken Giuliano, çıktığı 30 karşılaşmada 14 gol attı, 5 asist yaptı.

Forvet rotasyonunda da alternatif olarak kullanılabilecek 28 yaşıdanki futbolcu, Cocu'nun sarı lacivertli takımdan istediği direkt hücumlarda rakip savunmayı tehdit eden baş aktör olacak.

Sarı lacivertlilerin hücumdaki en kaliteli ayağı olan Brezilyalı, nitelikli bir golcü ve ilk 11'de yer bulan bir Valbuena'yla şampiyonluğu getirebilir.


Beklentileri aştı


Kaynak: GOAL.COM Yukarı