'Talisca'nın hayatı para üzerine kurulmuş'

-
Fikret Orman, Çin'e transfer olan Anderson Talisca ile ilgili olarak çok konuşulacak ifadeler kullandı.

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, beIN Sports' ta Güntekin Onay'ın sorularını yanıtladı.

Orman, Anderson Talisca'nın Çin'e transferi hakkında Brezilyalı yıldız hakkında sert ifadelerde bulunurken, transfere dair de çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte Fikret Orman'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

"Galatasaray maçına gelene kadar çok sayıda hata yaptık. Şampiyonluğun kaçışını sadece o maça bağlamamak lazım."

"Beşiktaş'ın mali durumu üç rakibimizden de iyi. Gördüğünüz gibi onlar UEFA tarafından görüşmeye çağrılıyor ama Beşiktaş'ın böyle bir durumu yok. Bize de 'başkanım Ronaldo'yu al' diyorlar. Bunu alabilme potansiyelini taraftarın görmesi güzel ama döviz konusunda problem yaşayacağımız kesin. Taraftarın ayağının yere basması lazım."

"Talisca'ya 'Senin bonservisini alacağız' dedik. 'Ben Beşiktaş'ta kalmayı düşünmüyorum' dedi. Talisca'nın hayatı para üzerine kurulmuş."

"Oğuzhan imzaladı. Zaten imzalıydı, ben de imzaladım, yakında KAP'a bildiririz. Geçen sene performansından memnun değildik, bu sene daha iyi şeyler bekliyoruz ondan."

"Manuel Fernandes gelmek istiyor. Gidiş şeklinden memnun değildim ama bir insan hatasını kabul ediyorsa, ikinci şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ricardo Quaresma'da yaptık, iyi oldu. Fernandes ile ilgili taraftarın bir isteği var, bir konuşmam lazım."

"Türkiye'de oyuncuları öyle bir hâle sokuyoruz ki, Messi kramponlarını taşıyacak zannediyorlar. Gittikten sonra da Beşiktaş'a nasıl dönerim diye düşünüyorlar. Beşiktaş'ın kıymetini Beşiktaş'ta oynarken bilecekler."

"Emre Akbaba ve Deniz Türüç'ün kulüplerinin büyük beklentileri var, bu yüzden şu anda gündemimizde değiller. UEFA'yla yaptığımız anlaşmadan dolayı daha çok bonservisi elinde olan tecrübeli oyuncuları aldık. Artık o anlaşma bitti. Özellikle yerli ağırlıklı genç futbolcular arıyoruz."

"Beşiktaş sonuç takımı, şampiyon olması lazım. Oyuncu yetiştirip satma takımı değil. Oyuncuların yaşları ve istikballeri önemli. Ama şampiyon olmak da önemli."

"Atiba Hutchinson'ın futbolu bıraktıktan sonra da Beşiktaş'ta görev almasını istiyorum."

"Santrforda her sene çıta daha yükseğe çıktı. Demba Ba, Mario Gomez, Vincent Aboubakar, Cenk Tosun... Bu sene olmadı. İstediğimiz gol seviyesine ulaşamadık. Vagner Love'u gol kralı diye aldık, çok daha fazla beklentilerimiz vardı. Gelecek sezon için santrfor arıyoruz."

"Demba Ba, Göztepe'ye de bizim onayımızla gitti. Tamer Tuna orada diye gitti. Biz oluru verdik. Demba Ba'ya yapılanlar ayıp. Kendisine kontrat önerdik ama Çin'den 3-4 katı ciddi bir teklif geldi."

"Erdal Torunoğulları bizde hiçbir zaman transferden sorumlu olmadı. Dış ilişkilerden sorumluydu. Beşiktaş'ta transferleri ben yönetirim. İyisi de kötüsü de benimdir. Torunoğulları'na söyledim, "Kendini basında sihirbaz gibi gösteriyorsun ama görevlendirmeleri ben yapıyorum, seni transfer görüşmesine ben gönderiyorum, yok öyle bir olay" dedim. Yetkiyi ben verdim Torunoğulları'na."

"Şenol Güneş, Tamer Tuna'yla birlikte artık hoca da yetiştirmeye başladı. Şenol Güneş'ten sonrasını da planlamamız lazım. Futbolcuların çoğu artık yabancı. Dolayısıyla bizde daha önce oynamış eski yabancı futbolculardan yararlanmak istiyoruz. Şenol Hoca'nın yanında yardımcılar yetiştirmesi lazım. Şimdi oyuncuların çoğu yabancı. Bunun için bizde oynamış oyuncuları da kullanmak istiyorum. İlhan Mansız'ın kendisini hazırlaması lazım. Bir şekilde başlamalıdır."

"Guti ile hep görüşüyorum. Yardımcı konusu benim tek başıma karar vereceğim bir şey değil, Şenol Güneş karar verecek. Guti de olabilir, Guti - İlhan da olabilir, buna hocamız karar verecek."

"Ali Koç bizimle aynı dili konuşan bir başkan. Bizim düşmanlığımız yok, rekabetimiz sahada. Bunu kavgaya dönüştürmek doğru değil. Benim Fenerbahçe ile ne derdim olabilir? Benim en yakın arkadaşlarım Fenerbahçelidir. Ercan Saatçi benim çok yakın arkadaşımdır, çok iyi Fenerbahçelidir. Ali Koç, Mustafa Cengiz, Ahmet Ağaoğlu hepsi yeni başkan oldular. Hepsiyle iyi bir ilişki yürütmek istiyorum. Ali Bey'in babası Rahmi Bey bizim çok sevgili büyüğümüzdür, divan kurulu üyemizdir. Hatta Ali Bey başkan seçildikten sonra Rahmi Bey'e mektup yazdım tebrik için. Ali Koç ile Fenerbahçe'nin başarılı sezonlar geçirmesini diliyorum. Centilmence bir yarış yapacağız."