Yanal: Hedef zirvede olmak

-
Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, bu sezon mutlaka zirve mücadelesinin içinde olacaklarını söyledi.

Yanal, geçtiğimiz sezon ilk yarıda 18 puan topladıklarını ve bu durumun çok tartışıldığını hatırlattı.

Bu sezon ise takımda çok ciddi toparlanma olduğunu vurgulayan Yanal, geçen sezonki kadroda değişiklik yaptıklarını birçok oyuncuyla yolları ayırdıklarını kaydetti.

Yanal, yeni bir takım oluştuğunu belirterek, "Geçen sezonun devre arasındaki takviyelerden sonra bu sezon ilk olarak Burak Yılmaz ve Juraj Kucka aramıza katıldı. Transferin son gününde de Sosa, Tomas ve Volkan geldi. Sayı olarak fazla oyuncu transferinden ziyade gerekli olan takviyelerin yapılmasından yanayım. Bu süreçte çok şeyler yazıldı çizildi. Oyuncu alınabilir ama ihtiyaç ve doğru oyuncuyu almak önemli." diye konuştu.

Trabzon'da yaşamak isteyen ve mutlu olan bir kadronun oluştuğunu vurgulayan Yanal, şöyle devam etti:

"Burada kalmayı seven ve mutlu olan oyuncu kitlemiz var. Şartlar da değişti. Çok güzel bir stadımız var. Orada iyi bir ortam yaratıldı. Çok konforlu bir stat. Taraftarımızın, yüzde 75-80'inin doldurduğu, güzel müsabakaların oynanacağının mesajının fazlasıyla verildiği bir dönem başladı. Takımın bundan sonra göstereceği performansı herkes merak ediyor ancak çok net söyleyeyim; zirvede, üst sıralarda olmak için mücadele edeceğiz."

"En değerli yerli oyunculara sahibiz"

Yanal, bu sezon ligde çok çekişmeli bir mücadelenin olacağını dile getirerek, şunları aktardı:

"Galatasaray, ekonomik olarak belki de Türkiye'de rekorlara imza attı. Ciddi bonservis ve transfer hamlesi yaptı. Buna benzer ne kadar tartışılsa da Fenerbahçe, aynı tavır içinde. Beşiktaş zaten oturmuş kadrosu var ve ona takviye yapıyor. Anadolu takımları... Bu konuda Antalyaspor futbol sektöründe içinde ismi duyulmuş oyuncuların şehre kazandırılması için çalışma yaptı. Biz çok titiz davranıyoruz ve çok önemli bir konunun altını çizmek istiyorum. Hem en değerli yerli oyunculara hem de en değerli yerli oyuncu sayısına sahibiyiz."

Türk futbolunun çeşitli sorunları olduğunu belirten Yanal, şu ifadeleri kullandı:

"Yabancı konusu tartışılması gereken konuların başında yer alıyor ama esas Türk sporunun tartışılması gerekiyor. Bu ülkenin yaklaşık 15 milyon çocuğu var. Fakat onlara ne kadar spor organizasyonu götürebiliyoruz. Kulüp yapılarını sorgulamak gerekiyor. Yabancı sayısını 3'e indirelim, 5'e çıkaralım, bunun bir önemi yok. Kulüplerin şu anda organizasyonlarını destekleyecek organizasyonlar yapmadıkça bunlar boşta kalacak. O yüzden Türkiye'nin ciddi bir şekilde spor organizasyonuna bir bakış atması ve yeniden yapılanması ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Kulüplerin özellikle hızlı bir şekilde dernekler yasası ve diğer kurumlarından ayrılıp bugünkü ihtiyaca uygun hale getirmek için söz konusu yasanın hemen çıkması lazım. Yabancı sorunun bunlardan çok daha sonra geldiğini düşünüyorum. Trabzon'un diğer bütün kurumlardan daha büyük avantajı var. Altyapısından çok önemli oyuncular çıkarıp takım içine koyacak, hem güce hem potansiyele hem coşkuya hem de ilgiye sahip önemli yerlerden bir tanesi."

Ersun Yanal, Trabzonspor'un altyapısında şu anda 2 oyuncu dışında 3'üncü oyuncunun takıma katılmasının uzak göründüğünü ama orta vadede 1-2 oyuncunun daha aralarına katılabileceğini aktardı.

Kaynak: AA Yukarı