Fenerbahçe'de bir veda daha!

-
Fenerbahçe, Utah Jazz ile anlaşan Ekpe Udoh için teşekkür mesajı yayınladı.

Sarı lacivertli kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklama şöyle:

"2015 yılında transfer olduğu Fenerbahçe'de; 1 Euroleague, 2 lig, 1 Türkiye Kupası ve 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluğu yaşayan Ekpe Udoh, sözleşmesinde bulunan NBA opsiyonunu kullanarak, Utah Jazz ile anlaşmaya varmıştır.

Sarı lacivertli formamızı giydiği her an basketbol stili, takımımıza sunmuş olduğu katkı, ortaya koyduğu mücadele ve saha dışında gösterdiği örnek kişiliğiyle taraflı tarafsız herkesin övgüsünü ve takdirini kazanmış Ekpe Udoh, kulüp tarihimize de adını altın harflerle yazdırmıştır.

Ülke sporunun en büyük başarılarından biri olan Euroleague şampiyonluğunu kazanan Fenerbahçe'ye vermiş olduğu destek ve katkılarla her zaman takım ruhunu perçinleyen Ekpe Udoh'a bugüne kadarki hizmetleri için teşekkürlerimizi sunuyor, yeni kariyerinde başarılar diliyoruz."

Asbaşkan Ozan Balaban ise, NBA'e giden Bogdan Bogdanovic ve Ekpe Udoh ile ilgili şunları söyledi:

"İki oyuncu da bizim için çok önemliler. Bogdan genç yaşta buraya geldi ve onu evladımız gibi görüyor ve altyapımızdan yetişmiş gibi de kabul ediyoruz.  Bogdan burada çok ciddi başarılara imza attı. Kendisini çok iyi bir şekilde geliştirdi ve genç yaşta NBA'e gitti. Bu bizim için bir gurur. Kendisine Avrupa'da en çok kazanacak oyuncu teklifini de yaptık fakat o NBA'den gelen fırsatı değerlendirmek istediğini söyledi. 'Ben Fenerbahçe'yi bırakmıyorum, sizden birisini oraya yolluyorsunuz. Bana yardımcı olun' dedi. Başkanımız, hocamız ve hepimiz değerlendirdik. Kendisi opsiyonu kullandı. Bogdan'a NBA'de başarılar diliyorum. İnşallah burada olduğu gibi orada da muvaffak olacaktır. Kendisine güvenimiz tam.

Udoh'u 2 yıl önce Los Angeles Clippers'tan getirmiştik. O dönemde NBA'de pek süre bulamıyordu ve Avrupa'yı denemek istedi, bize de güvendi. Udoh da çok karakterli bir oyuncu. Saha içinde olduğu kadar saha dışında da çok büyük katkıları oldu. Ona da çok ciddi bir teklifte bulunduk. 2.8 milyon dolardan başlayıp, 3 milyon dolara gelecek, 3 yıllık bir kontrat teklifimiz oldu ama o 2 milyon doların biraz altında bir rakama geldiği yere dönmek istedi. 'NBA'den geldim NBA'e gidiyorum. Türkiye'deki yıllarımı ömrüm boyunca unutmayacağım. Avrupa'da da benim için Fenerbahçe'den başka bir yer söz konusu değil' dedi. Ona da teşekkür ediyoruz. Bizi orada iyi temsil edecekler. Tabii ki çok önemli oyuncular ama taraftarımız rahat olsun, endişelenmesinler. Biz 2 oyuncunun yerini mutlaka en iyi şekilde dolduracağız."

Transfer çalışmalarına da değinen Balaban, "15 Temmuz'a kadar NBA'de bütün oyuncuların durumu belli oluyor. Tabii ki bizim bir listemiz var. Fenerbahçe olarak sezon sonunda hocamız bize Genel Menajer Maurizio Gherardini ile bir teknik rapor sundu. Çalışmalarımız sürüyor. Mutlaka en az Udoh kadar karakterli iyi bir 5 numara transferimiz olacak. Gherardini şu anda Amerika'da. NBA'e gidenler kadar, oradan dönen oyuncular da olacak. Bogdanovic'in yerine de 2 numara transferimiz var. Bir iki gün içinde onu da açıklarız. Taraftarlarımıza şunu da bir daha belirtmek isterim. Bizim takımımızın şöyle bir özelliği de var. Biz yıldızlardan kurulu değil, maçın yıldızı olan bir takımız. Taraftarlarımız hiç endişe etmesinler. Önümüzdeki sene inşallah Belgrad'da olacak takımı hem bütçesel hem de teknik anlamda kuracağız" dedi.

Kaynak: Fenerbahçe Resmi Sitesi Yukarı