Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Igor Tudor

-
Galatasaray'da Jan Olde Riekerink'le yolların ayrılmasının ardından yeni teknik direktör Igor Tudor oldu.

Kardemir Karabükspor ile olan sözleşmesi 150 bin euro ödenerek feshedilen Hırvat teknik adam, sarı kırmızılı kulüple 1.5 yıllık anlaşmaya varırken, Florya Metin Oktay Tesisleri'nde Galatasaray'daki ilk antrenmanına çıktı.

Galatasaray kulübünün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, 39 yaşındaki teknik adamın bu sezon için 400 bin euro, 2017-2018 sezonu için de 1 milyon euro ücret alacağı duyuruldu.

Ayrıca her bir sezon için Şampiyonlar Ligi'ne grup aşamasından doğrudan katılım hakkı kazanıldığı takdirde 200 bin euro, Şampiyonlar Ligi ön eleme turuna katılım hakkı kazanıldığı takdirde 100 bin euro ve 2017-2018 sezonunda Türkiye Kupası kazanıldığı takdirde de 50 bin euro prim ödenecek.

Tudor, sarı kırmızılı kulübün tarihindeki 59. teknik direktör oldu.

Futbolculuğu döneminde Hajduk Split, HNK Trogir ve Juventus formaları giyen, İtalyan ekibinde 8 sezon oynayarak önemli başarılar kazanan Igor Tudor, genç bir teknik adam olarak dikkati çekiyor.

Aktif futbol yaşantısını sonlandırdıktan sonra Hajduk Split'te yardımcı antrenörlük görevine başlayıp, 2013-2014 ve 2014-2015 sezonlarında teknik direktör olarak görev yapan Hırvat teknik adam, geride kalan sezon Yunanistan'ın PAOK takımını çalıştırdıktan sonra, bu sezon başında Kardemir Karabükspor'un başına geçmişti.

Galatasaray'da ikinci Hırvat teknik adam

Galatasaray'da görev yapacak 59. teknik direktör olan Igor Tudor, kulüp tarihindeki ikinci Hırvat çalıştırıcı olarak dikkati çekiyor.

Kulüpte futbol takımı ilk olarak Yugoslavya döneminde, Hırvat kökenli teknik direktör Tomislav Ivic'e emanet edilirken, 1983-84 sezonunda bu görevi üstlenen Ivic'den 33 yıl sonra yeniden bir Hırvat teknik adam sarı-kırmızılı ekipte görev aldı.

39. yabancı teknik direktör

Igor Tudor, Galatasaray'ın başına geçen 39. yabancı teknik direktör oldu.

Hırvat teknik adam öncesi Galatasaray'da 12 farklı ülkeden 38 yabancı çalıştırıcı görev aldı.

Sarı-kırmızılı ekibe 12 teknik direktör veren İngiltere, açık ara önde bulunuyor. Teknik direktör sayısında İngiltere'yi, 6 çalıştırıcıyla Almanya ve 4 çalıştırıcıyla da Macaristan takip ediyor.

Ayrıca, Galatasaray takımında bugüne kadar İtalya'dan 3, İskoçya, Avusturya, Yugoslavya, Romanya ve Hollanda'dan ikişer, Bulgaristan, Polonya ve Belçika'dan ise birer çalıştırıcı görev almıştı.

Kaynak: AA Yukarı