Orman: Seba Beni Bilseydi...

- İstanbul
2003 yılında Yıldırım Demirören ile kıyasıya bir başkanlık yarışına giren Fikret Orman kararını verdi ve 25 Mart'taki olağanüstü kongrede aday olduğunu açıkladı.

Beşiktaş Kulübü'nün eski yönetim kurulu üyesi Fikret Orman, siyah-beyazlı kulübün 18-25 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek olağanüstü seçimli genel kurulunda başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Fikret Orman, yaptığı yazılı açıklamada, ''BeşiktaşBeşiktaş yapan değerleri yeniden hayata geçirmek için 25 Mart 2012 tarihinde yapılacak seçimli olağanüstü genel kurulda Beşiktaş Kulübü Başkanlığı'na adaylığımı ilan ediyorum'' ifadelerini kullandı.

Fikret Orman, yönetim kurulu aday listesini de Divan Başkanlığı'na verdi. Orman, Akaretler'deki kulüp binasına gelerek, kulüp başkan vekili ve Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz'e listesini teslim etti.

Yaklaşık 25 dakika Karadeniz ile görüşen Fikret Orman, görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bütün Beşiktaş camiasına hayırlı olmasını dileyerek, ''Beşiktaş olağanüstü durum yaşıyor. Olağanüstü şartlar var. Bu kadar insanın aday olması da Beşiktaş'a sahip çıkma anlamında sevindirici. En hazırlıklı ve en deneyimli taraf olduğumuzu düşünüyoruz. Herkese başarılar diliyoruz'' dedi.

Adaylığını açıklama konusunda düne kadar beklemesiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Orman, şöyle konuştu:

''Daha önce başkan adayı olmak isteyen arkadaşımız Serdal Adalı'ya destek vermiştim. Ona verdiğim destek gereği de onun başkan adaylığı söz konusu olduğu sürece zaten bu konunun içinde değildim. Onun bu işe aday olmayacağını ve olamayacağını ifade etmesinin ardından Beşiktaş'ı bu durumda bırakmak bana ve arkadaşlarıma yakışacak bir şey değildi. Onun da gereğini şu anda yapmış bulunuyoruz.''

-''Seçim sandıkta kazanılır''-
Başkan adayı Orman, 2004 yılındaki seçimde 162 oyla Yıldırım Demirören'e kaybetmesinin hatırlatılması üzerine, ''O seçimde şunu öğrendim, seçim seçimde kazanılır. Seçime girerken önde gidiyorduk. Bugün itibariyle seçim sandığı olmadan bir oran söylemek doğru değil. Seçim sandıkta kazanılır. Onu orada göreceğiz'' dedi.

-Mali durum-

Kulübün mali durumuyla ilgili görüşlerini açıklayan Fikret Orman, ellerinden geldiğince bu yönde çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Bu konuda mücadele vereceklerini vurgulayan Orman, ''Adaylığa iki günlük süreç içinde karar verdik ve çalışmalarımızı bitiremedik. Ama kongre bittiği gün, Beşiktaş koltuğuna oturduğumuz gün bunun için gerekli adımları atmış olacağımızı kamuoyu görecektir'' diye konuştu.

-Seba'nın Karadeniz'e desteği-
Kulübün onursal başkanı Süleyman Seba'nın, başkan adaylarından Yalçın Karadeniz'e verdiği destekle ilgili soruyu ise Fikret Orman, ''Süleyman ağabey bizim büyüğümüz. Camiamızın en önde gelen ismi. Onun fikirlerine saygı duyuyoruz. Kendi açımdan, ben aday olmadan önceki fikri olduğunu düşünüyorum. Ben aday olmuş olsaydım o fikirde olmayacaktı'' dedi.

Orman, ''Yani sizi mi desteklerdi?'' sorusu üzerine ''Ben öyle olmasını ümit ediyorum'' ifadelerini kullandı.

Beşiktaş Kulübü'nde başkanlığa aday olma süreci bugün mesai bitiminde sona ererken, adaylık başvurusunu kulüp başkan vekili ve Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz'in yanı sıra, Fikret Orman, Bülent Deriş ve Nazmi Koca yaptı.

-Murat Aksu, başkanlığa aday olmayacağını açıkladı

Beşiktaş Kulübü'nün eski yönetim kurulu üyesi Murat Aksu, 18-25 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek olağanüstü seçimli genel kurul toplantısında başkanlığa aday olmayacağını açıkladı.

Murat Aksu, yaptığı yazılı açıklamada, iki yıl önceki başkan adaylığı sürecinde, Beşiktaş'ın uçurumdan önceki son virajda olduğunu belirttiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

''Büyük Beşiktaş taraftarının bana ve arkadaşlarıma olan inancı, bizlere destek veren kongre üyelerinin karşılıksız ve samimi destekleri maalesef Beşiktaş'ı gitmekte olduğu yanlış yoldan çevirmeye yetmedi. O dönemde kulübümüzün içinde bulunduğu maddi ve manevi sıkıntıların aşılması çok zor da olsa mümkündü. Üzülerek belirtmek isterim ki bugün geldiğimiz nokta bizleri haklı çıkartmış ve Beşiktaşımız bir boşluğun içine atılmıştır.''

-''Emanetçi adaylar...''-
İsim vermeden eski başkan Yıldırım Demirören'i eleştiren Murat Aksu, ''Beşiktaş uçurumdan aşağı hızla düşerken, direksiyon başındakiler son anda kaçmışlar ancak bu suçlarını örtmek için emanetçi adaylar çıkararak Beşiktaş'ın üstünden hala siyaset yapma gafletine düşmüşlerdir'' şeklinde görüşlerini aktardı.

Aksu, Beşiktaş'ın geniş tabanlı konsensüse ihtiyacı olduğunu kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

''Bu olağanüstü ve kaotik dönemde her fırsatta Beşiktaş'ın geniş tabanlı konsensüse ihtiyacı olduğunun altını çizmeye çalıştım, ancak ben ve benim gibi düşünenlerin önüne yine aynı odaklar çıkarak Beşiktaş'ın bu halinde bile menfaat odaklı bir birliktelik oluşturdular. Son birkaç gündür normal şartlar altında hayatlarında bir gün dahi Beşiktaş başkanı olamayacak pek çok ismin, kısa süreli de olsa bu koltuğa oturmak adına şahsi egolarını tatmin için nasıl adaylık yarışına girdiklerini, nasıl insafsızca stratejiler üreterek Serdal Adalı gibi samimi Beşiktaşlıları uzaklaştırdıklarını üzülerek ve ibretle izliyorum. Bugün Beşiktaş başkanı olmak adına, 'adayım' diye ortaya çıkan ve çıkartılanların hiçbirinin elinde çıkış formülü olmaması, belki de Beşiktaş adına en üzücü ve düşündürücü noktadır.''

-''Ne ben ne taraftar unutmayacaktır''-
Murat Aksu, Beşiktaşlılığın kişisel ego ve şahsi menfaatlerin çok üstünde olduğunu belirterek, yazılı açıklamasında daha sonra şunları kaydetti:

''Beşiktaş için böylesine hayati bir döneminde dahi 'önce ben' diyenleri, bugün camiamızın en çok ihtiyacı olan birlik ve bütünlüğü bozmak adına ellerinden geleni ardına koymayanları, Sayın Süleyman Seba'yı dahi bu oyunların aktörü haline getirenleri, kendi hırslarını Beşiktaş sevgisinin önüne koyup hayatında bir kez dahi muhalefet etmeden, ediyormuş gibi yapan sonra da emanetçiliğe soyunmuş her daim başkan adaylarını, ne ben ne de yüreğinde Beşiktaş sevgisi olan hiçbir taraftar unutmayacaktır. Çünkü Beşiktaşlılık kişisel egoların ve şahsi menfaatlerin çok üstündedir. Bir kez daha belirtmek isterim ki, Beşiktaş'ın bu enkazdan kurtulmasının tek yolu, geniş tabanlı bir konsensüsten geçer. Bu çıkış yolu kişisel egoların ve menfaatlerin çok ötesinde Beşiktaşlılık gerektirir. Beşiktaş'ın aydınlık geleceği adına ben ve arkadaşlarım, bugünkü yıkımın bir parçası olmaktansa yarınki yükselişin mimarı olmayı yeğleriz.'' 

Sinan Vardar çekildi!
Beşiktaş'ta 25 Mart'ta yapılacak olağanüstü kongre öncesi adaylığını açıklayan Sinan Vardar çekildiğini açıkladı.

Beşiktaş Kulübü'nün eski yönetim kurulu üyesi Sinan Vardar, siyah-beyazlı kulübün 18-25 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek olağanüstü seçimli genel kurulundaki başkan adaylığından çekildiğini açıkladı.

Sinan Vardar, yaptığı yazılı açıklamada, "Tüm çabalarıma rağmen bir birleşme zemini yaratılmadığından ve çok adaylı bir kongre yaşayacağımız görüntüsü ortaya çıkması sebebiyle, 25 Mart tarihinde yapılacak olağanüstü kongre için açıklama yaptığım, Beşiktaşımızın başkan adaylığından çekildiğimi arz ederim" ifadelerini kullandı.

"Bu süreçte, görünen başkan adaylarının listelerine girme tekliflerine ve de adaylığımı olağanüstü bir istekle destekleyen tüm camiamıza sonsuz saygılarımı sunarım" diyen Vardar, "Adaylığım süresince açıkladığım gibi, Beşiktaşımızın geleceği olan futbol özkaynağımızın organizasyon ve giderlerini, kim başkan olursa olsun karşılayacağımı da bir kez daha Beşiktaşımızın değerli mensuplarına saygılarımla arz ederim" dedi.

Kaynak: AA Yukarı