İşte Moussa Sow'un Bedeli

- İstanbul
Fenerbahçe, Moussa Sow'un 2015-2016 sezon sonuna kadar sözleşme yapılmak üzere transferi konusunda, oyuncu ve kulübü ile anlaşmaya vardığını İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na bildirdi.

Fenerbahçe kulübünün resmi internet sayfasından yapılan açıklama şöyle:

"Kulübümüz, Fransa'nın Lille Kulübü'nden, forvet oyuncusu Moussa Sow'u renklerine kattı. Moussa Sow ile 2015-2016 sezonu sonuna kadar anlaşmaya varıldı.

Bugün ilk önce sağlık kontrolünden geçen, ardından kulüp merkezinde 4.5 yıllık resmi sözleşmeye imza atan yeni oyuncumuz Moussa Sow'a, Fenerbahçe forması altında başarılar diliyoruz."

Senegalli oyuncu 7 numaralı Fenerbahçe formasını giydi. Sow imzadan sonra stadı, Fenerbahçe Müzesi'ni ve stattaki Fenerium Mağazası'nı gezdi. Sow Lille'in tesislerinin ardından Fenerbahçe'nin bambaşka bir dünya olduğunu dile getirdi. Sow, "Niang ve Dia'nın Fenerbahçe hakkında anlattıklarının dışında gördüğüm kadarıyla Fenerbahçe tek kelimeyle muhteşem. Oynayacağım ilk maçımı sabırsızlıkla bekliyorum" diye konuştu.

Fenerbahçe Kulübü'nden, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklama ise şöyle:

"Lille Kulübü oyuncusu Moussa Sow'ın 2015-2016 sezon sonuna kadar sözleşme yapılmak üzere transferi konusunda oyuncu ve kulübü ile anlaşmaya varılmıştır.

Anlaşma çerçevesinde Lille Kulübüne 10 Milyon Euro bonservis bedeli, oyuncuya ise 2011-2012 sezonunun kalanı için 1 Milyon 280 Bin Euro, 2012-2013 sezonu için 3 Milyon 400 Bin Euro, 2013-2014 sezonu için 2 Milyon 600 Bin Euro, 2014-2015 ve 2015-2016 sezonlarının her biri için ise 1 Milyon 400 Bin Euro garanti ücret ödenecektir."

Sow, Fenerbahçe'ye bonservisiyle birlikte 20 Milyon 80 Bin Euro'ya (46 Milyon 987 Bin 200 Lira) mal oldu.


-Fenerbahçe'nin Yeni Transferi Sow:
Fenerbahçe'nin yeni transferi Senegalli Moussa Sow, transferinde milli takımdan arkadaşları Issiar Dia ve Mamadou Niang'ın sarı-lacivertli kulüp hakkında söylediklerinin etkili olduğunu belirterek, ''Dia ve Niang, 'Tereddüt etme, Fenerbahçe'ye git' dediler. Ben de onları dinledim'' dedi.

Sow, FB TV'ye yaptığı açıklamada, geçen sezon Fenerbahçe'de forma giyen Senegal Milli Takımı kaptanı Niang ile sarı-lacivertli formayı giyen Dia'nın kulüp hakkında kendisine çok olumlu şeyler söylediğini ifade ederek, ''Dia ve Niang, 'Tereddüt etme, Fenerbahçe'ye git' dediler. Fenerbahçe'nin çok iyi bir kulüp olduğunu, kendimi orada çok iyi hissedeceğimi, bu teklifi kabul etmemi söylediler. Taraftarlarından, stattan bahsettiler. Ben de onları dinledim. Tabii ki bu süreçte arkadaşlarım ve ailemin de görüşlerini alarak kararımı verdim'' diye konuştu.

En kısa zamanda Türk kültürüne ve İstanbul'a adapte olmak istediğini vurgulayan Senegalli oyuncu, ''Ülke değişimi olacak, Fransa'dan Türkiye'ye geleceğim. Bu da önemli. Lille'de ne yaptıysam, burada da aynısını yapmaya çalışacağım. Bu büyük takımın formasını giyerken, takıma katkıda bulunmak için elimden geleni yapmak istiyorum'' ifadelerini kullandı.

Sow, Fenerbahçe'deki oyunculardan, Dia'nın yanı sıra kaptan Alex ve Emre Belözoğlu'nu tanıdığını söyledi.

-Stadı beğendi-
Fenerbahçe Kulübü'ne 4,5 yıllık imza attıktan sonra Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nı gezen Sow'un, stadı beğendiği bildirildi.

Kulübün internet sitesinde yapılan açıklamada, Sow'un tesisler için ''Tek kelimeyle muhteşem'' dediği belirtilerek, Senegalli oyuncunun Lille'nin tesislerinin ardından Fenerbahçe'nin bambaşka bir dünya olduğunu dile getirdiği bildirildi.

Sow'un ''Niang ve Dia'nın Fenerbahçe hakkında anlattıklarının dışında gördüğüm kadarıyla Fenerbahçe tek kelimeyle muhteşem. Oynayacağım ilk maçımı sabırsızlıkla bekliyorum'' dediği kaydedildi.

-Dia: ''Sow'un en iyisini yapacağımdan eminim''-

Fenerbahçe'nin Senegalli futbolcusu Issiar Dia, Sow'un sarı-lacivertli takım için en iyisini yapacağını söyledi.

Senegal Milli Takım kampında yer alan Dia, FB TV'ye yaptığı açıklamada, kampta Sow ile uzun uzun transferini konuştuklarını belirterek, ''Fenerbahçe'nin çok büyük bir kulüp olduğunu, bize katacağı çok şey olduğunu söyledim. İstanbul'u, stadın atmosferini ve muhteşem Fenerbahçe taraftarını anlattım. Sow'un Fenerbahçe'de en iyisini yapacağından eminim. Avrupa'nın büyük takımlarından da teklifler vardı. O da büyük bir takım olan Fenerbahçe'yi seçti'' diye konuştu.

Niang ise Fenerbahçe'nin çok iyi bir seçim yaptığını ifade ederek, ''Sow, çok iyi hedefleri olan bir oyuncu. Fenerbahçe çok iyi bir seçim yaptı. Sow, Fenerbahçe ile ilgili sorular sordu. Çok net, doğruları, içimden geleni söyledim. Takımda muhteşem bir arkadaşlık ortamı olduğunu, çok saygı değer bir teknik adamla çalışacağını ve muhteşem bir taraftar olduğunu söyledim'' şeklinde konuştu.

Sezon başında Fenerbahçe'den ayrılan Niang, ''Fenerbahçe'yi çok özlüyorum. Tüm takım arkadaşlarımı, taraftarları, İstanbul'u da çok özledim. Dia davet ediyor. Afrika Kupası maçlarından sonra fırsat bulursam geleceğim'' dedi.

Kaynak: Fenerbahçe Resmi Sitesi Yukarı